У побуті електрична розводка для забезпечення електропостачання приміщень називається електропроводкою квартири.
До складу електропровідної мережі всередині квартири включаються:

  • електрощиток
  • кріплення
  • кабелі, проводи
  • розподільні коробки
  • розетки
  • вимикачі
  • дверний дзвінок

Монтаж електропроводки проводиться в залежності від особливостей планування і здійснюється всередині стін, стель, підлоги, перекриттів. Якість матеріалів і стан електропроводки - це безперебійна робота всіх електроприладів, а також безпеки мешканців. Тому, затіваючи ремонт, задумайтеся, чи не пора провести демонтаж проводки і прокласти нові електропроводи.. Безсумнівно, електрика і зокрема, електромонтаж в квартирі відносяться до питань, які краще довірити фахівцеві, ніж вивчати небезпечним дослідним шляхом особисто. Тому ми підготували для наших клієнтів спеціальну пропозицію в цьому напрямку - "під ключ", відповідно до норм ГОСТ і СНіП.

Монтаж електропроводки в квартирі включає в себе наступні етапи:

  • Створення та підготовка проектної документації (при необхідності)
  • Придбання та надання всіх необхідних витратних матеріалів та обладнання
  • Електромонтаж


Ми ретельно вивчимо Ваші потреби, задані умови і особливості приміщень, дамо рекомендації і погодимо місце розташування і угруповання споживачів. Зробимо необхідний розрахунок реальних і потенційних навантажень всієї системи в цілому і окремо кожної складової. Підберемо додаткові пристрої та необхідні матеріали за принципом раціонально необхідного мінімуму для забезпечення якісної і безперебійної роботи електромережі.
Результатом цього підготовчого етапу стане електропроект - схема протягання кабелів, включаючи список матеріалів із зазначенням обсягів, кількості і фінансових витрат. 

На його підставі за погодженням із замовником і проводитиметься монтаж електропроводки. Електрика в квартирі монтується або демонтується нами якісно, не залежно від загального обсягу робіт і розрахованою ціни. Ви можете бути впевнені, що наші фахівці виконають для вас будь-які заплановані та узгоджені роботи точно в строк.
Якщо вам необхідна допомога фахівців високої кваліфікації в таких питаннях, як:

  • монтаж силових електричних кабелів, заміна, установка електропроводки житлового або офісного приміщення
  • монтажні роботи
  • установка електроточок
  • установка обладнання (установка світильників, розеток)

та інших питаннях електромонтажу в квартирі, зателефонуйте нам або напишіть на скриньку, і вам залишиться тільки спостерігати за легкістю та професіоналізмом роботи наших інженерів. Електромонтажні роботи квартир - це наш профіль!

Проектування електропроводки в квартирі.

Проектування електропроводки в квартирі - перший та найважливіший крок. Від нього залежить як вартість майбутніх електромонтажних робіт, так і комфорт та якість Вашого проживання в квартирі.

Першим кроком є вибір місця розміщення розеток, вимикачів та світильників і нанесення їх на план квартири(див. рис.) Для цього необхідно:

  1. Виписати на листок всі електроспоживачі, які у вас в у будинку будуть. Як ті що будуть одразу так і перспективні. (не забувати про кондиціонери, витяжки, мікрохвильових печей, посудомийні машини і т.д. Навіть, якщо зараз їх у Вас немає, набагато простіше змонтувати зараз розетку, ніж потім, після ремонту, тягнути кабель лотком по верху)
  2. Визначитись, для яких з них(споживачів) потрібні окремі розетки, та розмістити їх у найзручніших місцях.
  3. Передбачити групи розеток для приладів, якими користуються час від часу( зарядні пристрої до телефонів, дрібна кухонна техніка, порохотяг і т.д.
  4. Намалювати всі плановані вимикачі та світильники, причому пов'язані між собою вимикачі та світильники нумерувати однаково.
  5. У кімнатах із входом з різних місць( наприклад коридор) можна закласти прохідні вимикачі.

рис.1. план розміщення розеток та вимикачі у квартирі.(для проектування електромережі).

Ось ще деякі рекомендації для вимикачів та розеток:

  • Вимикачі слід розміщувати біля дверей на відстані 90 см від підлоги. При цьому положення вимикача необхідно вибирати таким чином, щоб відкриті двері не загороджували його.
  • Розетки необхідно передбачати у всіх кімнатах. У ванній кімнаті повинні бути встановлені спеціальні розетки для електробритви, електрофена або пральної машини. В цілях безпеки для підключення таких розеток до загальної електромережі в проекті електрики повинен бути передбачений диференційний захист.
  • Розетки рекомендується монтувати на висоті 30 см від підлоги в місцях передбачуваного розміщення енергоспоживаючого обладнання, щоб надалі обходитися без додаткових подовжувачів.
  • При прокладанні електрокабелів і проводів слід враховувати мінімально допустима відстань від розеток до газопроводів і металевих виробів, наприклад, водопровідних труб або радіаторів, яке становить 50 см.
  • За нормами безпеки мінімальна кількість розеток вибирається з розрахунку: одна розетка на 6 кв. метрів площі. Можна більше. При цьому - мінімальна кількість розеток на кухні становить 3 шт.

Вибір схеми розводки проводів в квартирі.

Після нанесення розеток та вимикачів на план розміщення квартири необхідно вибрати місце розміщення щита, від якого буде проводитись розведення кабелів по квартирі. Рекомендовано наступні критерії вибору місця розміщення щитка: зручність доступу, безпека та оптимальне розміщення. Від розміщення щитка сильно залежить довжина кабелю, який буде використаний при монтажі.

Далі вибираємо схеми розводки проводів в квартирі, є наступні варіанти:

  • прокладання окремого проводу від щитка до кожного вимикача та розетки. Найбільш надійний але найбільш вартісний варіант. Надійність досягається по наступним причинам: відсутність скруток, пайок, розподільчих коробок, які погіршують якість напруги; при виході з ладу проводу, напруги зникає лише на одному вимикачі або розетці.
  • прокладання окремого проводу до кожної кімнати. Далі в кімнаті розподіл по розеткам відбувається через коробки, або шлейфом. Даний спосіб є найкращим в співвідношенні ціна + надійність.
  • виведення від щитка двох проводів на всю квартиру - один на освітлення і один на розетки. Найдешевший спосіб. Доцільний тільки у випадку економії.

Переріз проводу на освітлення 1,5 мм. 2. на розетки 2,5 мм.2. При потужності споживача більше 3,5 кВт переріз проводу підбирається індивідуально(до 4,5 кВт -4 мм.2, до 8 кВт - 6мм.2.)

На малюнку показані 3 типових схеми розведення проводки.

Тут ви можете реально побачити різницю в використанні проводу в різних способах прокладання.

Рекомендуємо заводити по 2 проводи(1 освітлення 1 розетки) у кожну кімнату, також окремі проводи на котел, пральну, посудомийну машину, електроплиту та будь-які інші споживачі потужністю більше 3 кВт.

Вибір проводу для квартири

Головне, на що треба звернути увагу, вибираючи електропровід - матеріал виготовлення жил - мідь або алюміній. Алюмінієві дроти, хоча й коштують дешевше мідних, але вони відстають від других за кількома параметрами:

  1. Значно менша електропровідність в порівнянні з мідними дротами
  2. Більш швидке окислення
  3. Менша гнучкість, тобто висока крихкість, що часто призводить до виходу з експлуатації алюмінієвого проводу після декількох під’єднань до клем електроприладів
  4. І згідно з пунктом вище, менший термін служби алюмінієвого проводу.

Враховуючи вищесказане, кращий вибір, якщо Ви не обмежені зовсім вже сильно в засобах - мідь.
Тому приймаємо, матеріалу проводу обраного Вами для електропроводки - мідь. Це найкраще рішення для пристрою силової домашньої електричної мережі. Крок номер два, вибір перетину електропроводу.


Для монтажу внутрішньої силової електричної мережі квартири або приватного будинку рекомендується застосовувати проводи перетином:

  • 4-6 мм.2 - для магістрального підключення загального електроавтомата від під'їзної магістралі чи спуску зі стовпа в приватний будинок
  • 2,5 мм.2 - для розводки силової електричної мережі в приміщеннях квартири або будинку
  • 1,5 мм.2 - для розводки мережі освітлення в приміщеннях квартири або приватного будинку
  • 4 мм.2  - для електропроводки на кухні

Важливо! Рекомендується завжди вибирати трьох-жильний кабель з окремим проводом захисного заземлення. У тому випадку, якщо будинок старий і поверхових щитових відсутній окремий заземлюючий провідник, можна зробити заземлення на армуючу металеву сітку залізобетонних конструкцій будинку. Армуюча сітка залізобетонних конструкцій, повинна бути зварена між собою через заставні в залізобетонних плитах і заземлена. Використання заземлених електроприладів у ванну в рази знижує небезпеку ураження електричним струмом.


Важливо! Вам можуть дати пораду, виконати заземлення (занулення) з'єднавши заземлюю чий провідник з нульовим проводом електричної мережі. Категорично не можна цього робити. Якщо у Вас в будинку (квартирі) чомусь пропаде «нуль», корпуси вашого «заземленого» обладнання опиняться під електричною напругою, а це вкрай небезпечно для життя. Те ж саме станеться, якщо хто небудь при перемиканні на загальному щиті, поміняє місцями «нуль» і «фазу».

 

Настав час обрати марку кабелю. Нижче описані марки кабелю, найчастіше застосовуються при влаштуванні домовик електромережі:

ВВГ-електричний силовий кабель, з монолітними одиничними мідними жилами, ПВХ ізоляцією і зовнішньої захисної ПВХ оболонкою. Буває круглої і (або) плоскої форми, відмінно укладається в кабельні канали та штроби, компактніше електропроводу марки NYM. Є різновид марки кабелю з негорючою ізоляційної і захисною оболонкою ВВГнг. Це кабель є пожежобезпечним, так як має добавки в ізоляції і захисній оболонці, що перешкоджають їх горінню, і тому його застосування значно підвищує електробезпечність Вашого будинку. Кабель ВВГ можна використовувати для пристрою електричної силової мережі в сухих і вологих приміщеннях. Має відмінне співвідношення - ціна / якість, хороший вибір для влаштування силової електропроводки житлових приміщень в квартирі та приватному будинку.


 

NYM (нум) - складається з одно-дротяних мідних жил, ізоляцією із ПВХ і двох захисних оболонок:
екструдованої крейдяної гуми, що володіє пожежобезпечними властивостями;
ПВХ захисна оболонка.
Відносно м'який кабель, круглої форми, відмінно обробляється і простий у монтажі.


 

ПВС - кабель гнучкий, круглої форми, виготовлений з відпалених мідних багато-дротяних жил, ізоляція і захисна оболонка з ПВХ. Доволі гнучкий, тому в основному експлуатується, як кабель для підключення електроприймачів.

В якості проводу силової електропроводки використовується рідко. Експлуатація та монтаж здійснюється в діапазоні температур -15 ° С - +40 ° С навколишнього середовища.

 


 

ПУНП / ПБПП - по технічним характеристикам схожий на ВВГ, складається з одно-дротяної мідної жили, має ізоляцію і захисну оболонку з ПВХ, але тоншої, ніж у проводі марки ВВГ, тому трохи дешевше. У зв'язку з останньою причиною, часто використовується при монтажі силових електромереж житлових приміщень.