Принцип роботи частотного перетворювача та критерії його вибору для споживача

 


Короткий опис призначення, принципу роботи та критеріїв вибору частотного перетворювача, як пристрою керування асинхронним електродвигуном.
Асинхронний двигун з короткозамкненим ротором є сьогодні самим масовим і надійним пристроєм для приводу різних машин і механізмів. Але у кожної медалі є й зворотний бік.
Два основних недоліки асинхронного двигуна - це неможливість простого регулювання швидкості обертання ротора, дуже великий пусковий струм, що в п'ять, сім разів перевищує номінальний. Якщо використовувати тільки механічні пристрої регулювання, то зазначені недоліки призводять до великих енергетичних втрат і до ударних механічних навантажень. Це вкрай негативно позначається на терміні служби обладнання.

 

Частотний перетворювач
В результаті дослідницьких робіт у цьому напрямку народився новий клас приладів, що дозволив вирішити ці проблеми не механічним, а електронним способом.
Частотний перетворювач з широтно-імпульсним управлінням (ЧП з ШІМ) знижує пускові струми в 4-5 разів. Він забезпечує плавний пуск асинхронного двигуна і здійснює управління приводом по заданій формулі співвідношення напруга / частота.
Частотний перетворювач дає економію за споживанням енергії до 50%. З'являється можливість включення зворотних зв'язків між суміжними приводами, тобто самоналаштування обладнання під поставлену задачу і зміна умов роботи всієї системи.

 

Принцип роботи частотного перетворювача
Частотний перетворювач з ШІМ являє собою інвертор з подвійним перетворенням напруги. Спочатку мережева напруга 220 або 380 В випрямляється вхідним мостом, потім згладжується і фільтрується за допомогою конденсаторів.
Це перший етап перетворення. На другому етапі з постійної напруги, за допомогою мікросхем управління та вихідних мостових ключів, формується ШІМ послідовність певної частоти . На виході частотного перетворювача видаються пачки прямокутних імпульсів, але за рахунок індуктивності обмоток статора асинхронного двигуна, вони інтегруються і перетворюються нарешті в напругу близьку до синусоїди.

 

Критерії вибору частотних перетворювачів

 

Вибір за функціями

 

Кожен виробник намагається забезпечити собі конкурентну перевагу на ринку. Перше правило для забезпечення максимуму продажів - це низька ціна. Тому виробник прагне включити в свій виріб тільки необхідні функції. А решта пропонує в якості опції. Перш ніж купити частотний перетворювач, визначитеся, які функції вам потрібні. Варто вибирати той прилад, який має більшість необхідних функцій в базовому варіанті.

 

За способом управління
Відразу відкидайте ті перетворювачі, які не підходять по потужності, типу виконання, перевантажувальній здатності і т.д. За типом управління, потрібно визначитися, що вибрати, скалярне або векторне управління.
Більшість сучасних частотних перетворювачів реалізують векторне управління, але такі частотні перетворювачі дорожчі, ніж частотні перетворювачі зі скалярним управлінням.
Векторне управління дає можливість більш точного управління, знижуючи статичну помилку. Скалярний режим тільки підтримує постійне співвідношення між вихідним напругою і вихідною частотою, але наприклад, для вентиляторів це цілком достатньо.

 

За потужністю
Якщо потужності устаткування приблизно однакові, то вибирайте перетворювачі однієї фірми з потужністю по потужності максимального навантаження. Так ви забезпечите взаємозамінність і спростите обслуговування обладнання. Бажано, щоб сервіс центр обраного частотного перетворювача був у вашому місті.

 

За мережевої напруги
Завжди вибирайте перетворювач з максимально широким діапазоном напруг як вниз, так і вгору. Справа в тому, що для вітчизняних мереж саме слово стандарт може викликати тільки сміх крізь сльози. Якщо знижена напруга призведе, швидше за все, до відключення частотного перетворювача, то підвищена може викликати вибух мережевих електролітичних конденсаторів і входу приладу з ладу.

 

За діапазоном регулювання частоти
Верхня межа регулювання частоти важлива при використанні двигунів з високими номінальними робочими частотами, наприклад для шліфувальних машин (1000 Гц і більше). Переконайтеся, що діапазон частот відповідає вашим потребам. Нижня межа визначає діапазон регулювання швидкості приводу. Стандарт - це 1:10. Якщо вам потрібен більш широкий діапазон, то вибирайте тільки векторне управління, запросіть параметри приводу у виробника. Навіть заявлена межа від 0 Гц, не гарантує стійку роботу приводу.

 

За кількістю входів управління
Дискретні входи потрібні для введення команд управління (пуск, стоп, реверс, гальмування і т.д.). Аналогові входи необхідні для введення сигналів зворотного зв'язку (регулювання і настройки приводу в процесі роботи). Цифрові входи потрібні для введення високочастотних сигналів від цифрових датчиків швидкості та положення (енкодерів). Кількість входів багато не буває, але чим більше входів, тим складнішу систему можна побудувати, і тим вона дорожча.

 

За кількістю вихідних сигналів
Дискретні виходи використовуються для виходу сигналів про різні події (аварія, перегрів, вхідна напруга вище або нижче рівня, сигнал помилки і т.д.). Аналогові виходи використовуються для побудови складних систем із зворотними зв'язками. Рекомендації по вибору аналогічні попередньому пункту.

 

За шиною управління
Обладнання, за допомогою якого ви будете керувати частотним перетворювачем повинно мати ту ж шину і кількість входів виходів що і вибраний вами частотний перетворювач. Передбачте деякий запас по входах і виходах для подальшої модернізації.

По терміну гарантії
Термін гарантії побічно дозволяє оцінити надійність частотного перетворювача. Природно, потрібно вибирати частотний перетворювач з великим терміном. Деякі виробники обумовлюють особливі випадки поломок, які не є гарантійними. Завжди ретельно читайте документацію і подивіться в інтернеті відгуки про моделі і виробників устаткування. Це допоможе правильному вибору. Не шкодуйте грошей на якісний сервіс та навчання персоналу.