ТП, КТП, БКТП
Що таке трансформаторна підстанція? В першу чергу - це електрична установка, призначення якої - перетворювати (або понижувати, або підвищувати) напругу в електромережі і розподіляти енергію. Трансформаторна підстанція складається з декількох об'єктів:

- Силові трансформатори
- РП (розподільчий пристрій)
- Пристрої автоматичного захисту і управління
- Допоміжні споруди

Розглянемо види трансформаторних підстанцій, які припускає класифікація:

 - понижувальні
 - підвищувальні


Перші підстанції відповідають за перетворення первинної напруги електромережі у вторинну (значно нижчу). Другі трансформаторні підстанції, як правило, споруджуються при електричних станціях. Їх призначення - перетворення напруги, яка виробляється генераторами в напругу більш високе, яку зручно транспортувати на великі відстані.

Види трансформаторних підстанцій:

Місцеві (їх ще називають «цехові»)
Районні (самі значущі понижувальні).
Ці підстанції відповідають за прийом електроенергії прямо від високовольтних ліній електропередач і передачу її далі на районні трансформаторні підстанції. Потім, знизивши напругу до 35, а в деяких випадках 6-10 кВ, електрика вирушає далі - на місцеві підстанції. Тут напруга знижується до 690, 400, 230 В). І - нарешті, відбувається розподіл електроенергії серед споживачів.

Трансформаторні підстанції на напругу 10 кВ виробляють на заводі, а потім доставляють в потрібне місце в готовому (зібраному), або розібраному (блоками) вигляді. Такі види трансформаторних підстанцій носять назву КТП (комплектні трансформаторні підстанції).

Виділяють і певні види комплектних трансформаторних підстанцій. Бувають різні КТП. Наприклад, КТП, що має один трансформатор, здійснює прийом, розподіл, а потім перетворення електроенергії 3-х фазного електроструму, що має частоту 50 Гц і номінальну напругу від 6 до 10/0.4 кВ.

Двох-трансформаторна КТП, потрібна для постачання електрикою комунальної сфери міста та інших населених пунктів. А також в самих різних галузях. Мета - якомога більше поліпшити ефективність електропостачання. Двох-трансформаторна підстанція забезпечує значно вищий рівень надійності, во у випадну виходу із ладу одного із трансформаторів, найважливіші споживачі живляться від наступного.

КТП щоглового виконання потрібна для того, щоб приймати, перетворювати і розподіляти електроенергію 3-х фазного змінного струму, що має частоту 50 Гц і номінальну напругу 6 (10) / 0,4 кВ. Застосовується, як правило, для енергопостачання об'єктів не дуже великих (об'єкти промисловості, сільського господарства, селищні та інші). Вони відрізняються простотою монтажу, дешевизною, і зручністю організації вводу - виводу, проте їх відрізняє порівняно невелика потужність.

КТП внутрішньої установки(цехове КТП), що має один або два трансформатора, призначена для того, щоб приймати, перетворювати і розподіляти електроенергію 3-х фазного змінного струму, що має частоту 50 Гц і номінальну напругу 6 (10) / 0,4 кВ. КТП виробляють і і застосовують переважно в системі електропостачання таких об'єктів, як комунальні, нафтогазовидобувні і промислові.

Види трансформаторних підстанцій за значенням

підстанції глибокого вводу
головні знижувальні
тягові, для потреб транспорту, який працює на електроенергії
трансформаторні (які називаються ще й «цехові», якщо мова йде про промислових мережах, і «міськими», якщо мова йде про міських мережах).
Найголовніша знижуюча підстанція має напругу від 35 до 220 кВ. Ця підстанція підживлюється прямо від енергосистеми району та розподіляє електричну енергію по всьому підприємству.

Підстанція глибокого вводу має напругу 35-220 кВ. Вона виконана, як правило, по найпростішим схемами комутацій на стороні первинної напруги. Такі схеми називаються «схеми з глибоким введенням».