Багатотарифний облік електроенергії
Енергоспоживання будь-якого підприємства, навіть такого, яке намагається працювати максимально ритмічно, різне у різний час доби. Для того щоб максимально ефективно і точно вести облік спожитої енергії і розрахунки по ній, часто використовують багатотарифний облік електроенергії.

Метод багатотарифного обліку електроенергії має на увазі під собою використання так званих тарифних періодів протягом однієї доби. Тобто кожну добу розбиваються на періоди, і електроенергія в кожному з таких періодів має свою вартість для підприємства-покупця. Найвищу вартість одна одиниця енергії має в години максимального навантаження. А найменшу, відповідно, в години мінімального. Таким чином, постачальники електроенергії намагаються звести до мінімуму відмінності в навантаженні на мережі, стимулюючи споживачів використовувати енергію в години найменшого споживання. Це допомагає їм уберегти генератори і мережі розподілу від перепадів напруги і збільшити тим самим термін їх служби.

Найбільш ефективним буде використання багатотарифного обліку електроенергії для тих підприємств, у яких за допомогою електроенергії налагоджено опалення і забезпечення гарячою водою. Особливо, якщо приєднана потужність всього цього устаткування становить понад 5кВт. Вартість електроенергії в цьому випадку може розрізнятися до п'яти разів на різні тарифні періоди.

Багатотарифний облік електроенергії для великих промислових підприємств здійснюється за трьома розрахунковими періодами. Періодом мінімального навантаження прийнято вважати час з 23.00 до 6.00. Період пікового навантаження припадає на час з 8.00 до 11.00. А час з 6.00 до 8.00 і з 11.00 до 23.00 вважається періодом максимального навантаження.

Такий облік може здатися складним на перший погляд. Але сучасні лічильники дозволяють вести багатотарифний облік електроенергії без будь-яких особливих труднощів. Такі лічильники програмуються особливим чином і потім самостійно перемикаються на той чи інший тариф, в залежності від періоду доби. Крім того, їх інтерфейс дозволяє проглянути детальну звітність про те, коли і як витрачалася електроенергія і скільки за неї доведеться заплатити.

Багатотарифний облік електроенергії довів свою економічну ефективність і тому використовується в більшості розвинених країн світу і поступово стає популярним і в нашій країні.