Як відомо лінії електропередач підрозділяються на кабельні і повітряні. Будівництво повітряних ліній електропередачі не обходиться без застосування різних опор ПЛ.

Залізобетонні опори ЛЕП розроблені та експлуатуються в районах з розрахунковою температурою повітря до -55 ° С. Основним елементом таких опор є центрифуговані або вібровані залізобетонні стійки. Найбільшою міцністю і довговічністю відрізняються опори ліній електропередачі на центрифугованих стійках.

Крім віброваних і центрифугованих стійок, до складу залізобетонної опори ЛЕП можуть входити підкоси, приставки, опорно-анкерні плити, ригелі, анкери для відтяжок, нижня бетонна кришка (підп'ятник) і металоконструкції у вигляді траверс, надставок, тросостійок, оголовники, хомутів, відтяжок, внутрішніх зв'язків, вузлів кріплення. Кріплення металоконструкцій до стійки опори здійснюється за допомогою хомутів або наскрізних болтів.
Закріплення в грунті залізобетонних опор проводиться шляхом установки їх в циліндричний котлован з наступним заповненням пазух піщано-гравійною сумішшю.

Для забезпечення необхідної міцності закладення в слабких грунтах на підземній частині опор ПЛ за допомогою напівхомутів закріплюються ригелі. Головний недолік опор із залізобетону -погане співідношення ваги та міцності, високі витрати при транспортуванні за великих габаритів і маси виробів. Перевага - висока корозійна стійкість до агресивного середовища.

Класифікація залізобетонних опор ПЛ

 

За призначенням

 

Проміжні опори встановлюються на прямих ділянках траси ПЛ, призначені тільки для підтримки проводів і тросів і не розраховані на навантаження спрямовані вздовж лінії електропередачі. Як правило загальне число проміжних опор становлять 80 - 90% від всіх опор ЛЕП.

 


Анкерні опори застосовуються на прямих ділянках траси ПЛ в місцях переходу через інженерні споруди або природні перешкоди для обмеження анкерного прольоту, а також у місцях зміни числа, марок і перерізів проводів лінії електропередачі. Анкерна опора сприймає навантаження від різниці натягування проводів і тросів, спрямовану вздовж ЛЕП. Конструкція анкерних залізобетонних опор ВЛ відрізняється підвищеною міцністю. Це забезпечується, в тому числі, застосуванням в опорі залізобетонних стійок підвищеної міцності.

 


Кутові опори розраховані на експлуатацію в місцях зміни напрямку траси ПЛ, сприймають результуюче навантаження від тяжіння проводів і тросів суміжних міжопорних прольотів. При невеликих кутах повороту (15 - 30 °), де навантаження невеликі, застосовують кутові проміжні опори. При кутах повороту більше 30 ° використовують кутові анкерні опори, які мають більш міцну конструкцію і анкерне кріплення проводів.

 


Кінцеві опори є різновидом анкерних і встановлюються в кінці і на початку лінії електропередачі, розраховані на навантаження від одностороннього тяжіння всіх проводів і тросів.


Спеціальні опори застосовуються для виконання спеціальних завдань: транспозиційні - для зміни порядку розташування проводів на опорах; перехідні - для переходу лінії електропередачі через інженерні споруди або природні перешкоди; відгалужувальні - для пристрою відгалужень від магістральної лінії електропередачі; противітрові - для посилення механічної міцності ділянки ЛЕП; перехресні - при перетині повітряних ЛЕП двох напрямків.