Правильний монтаж розеток і вимикачів грає важливу роль в забезпеченні електробезпеки: неправильна установка цих приладів становить значну небезпеку. На кожному пристрої позначена його номінальна напруга, номінальний струм і ступінь захисту. Перший параметр - це діюче значення напруги, при якій гарантується функціональність приладу.

Номінальний струм характеризує значення струму, яке пристрій може пропускати в тривалому режимі роботи. Дані параметри побутових розеток складають 220 вольт і 16 обо 10 ампер. Щоб розрахувати максимально допустиму потужність електроприладу, необхідно перемножити ці значення. Наприклад, для розетки з параметрами 220 вольт і 16 ампер це значення складе 220 х 16А = 3520 Вт або 3,52 кВт.

Врахуйте, що ще 20-30 років тому стандартом номінального струму для розетки був параметр 6,3 А, тобто, відповідно, 6,3 А х 220 = 1386 Вт допустимого навантаження. Тому коли ви підключаєте електричний чайник або автоматичну пральну машину до старої розетки, не потрібно дивуватися тому, що вона помітно нагрівається і навіть може розплавитися.

Для позначення рівня захисту від зовнішніх впливів використовується код IP і розташовані поруч із ним дві цифри.

Перша цифра позначає ступінь захищеності пристрою від проникнення пилу і дрібних предметів, вона знаходиться в діапазоні від 0 до 6:

0 - пристрій не має захисту від пилу;
1 - пристрій захищений від дрібних предметів розміром від 50 мм;
2 - пристрій захищений від дрібних предметів розміром від 12 мм;
3 - пристрій має захист від дрібних предметів розміром від 2,5 мм;
4 - пристрій захищений від дрібних предметів розміром від 1 мм;
5 - захист від пилу;
6 - пристрій має абсолютний захист від пилу.

Друга цифра позначає ступінь захищеності пристрою від впливу вологи, він знаходиться в діапазоні від 0 до 8:

0 - захисту немає;
1 - від крапель, що падають по вертикалі;
2 - від крапель, що падають під кутом 15 °;
3 - від крапель, що падають під кутом до 60 °;
4 - від бризок;
5 - від водяних струменів;
6 - від потужних водяних струменів;
7 - від короткого занурення у воду;
8 - від тривалого занурення під воду.

Чим більше цифра, тим вище захист виробу.

Для звичайного житлового приміщення підійде розетка із ступенем захисту IP20, для приміщення з підвищеною вологістю, наприклад, для ванної кімнати, знадобиться пристрій IP44, для вулиці необхідно IP65 і вище.

В даний час існує величезний вибір розеток, в розмаїтті яких легко заплутатися. У будь-якому випадку вам необхідно придбати пристрої з заземленням, що вимагаються за сучасними правилами безпеки. Такі розетки відрізняються від звичайних тим, що у них є третій контакт - земля.

Розетки, вироблені в різних країнах, відрізняються один від одного. Французьку відрізняє два отвори і стрижень. В американської дірочки мають невеликі прорізи. В середині німецької або «євророзетки» розташоване поглиблення, внизу якого знаходяться два отвори. Біля них прокладені заземлювальні контакти таким чином, що при включенні спочатку з'єднується заземлення і тільки потім струмовідні частини. Даний тип розеток є найпоширенішим в Україні.

Розетки призначаються для прихованої або відкритої проводки. У житлових будинках найчастіше використовується прихована проводка, коли всі проводи розташовуються усередині стін. Зрідка зустрічається і відкриті варіанти, коли дроти проходять поверх стін або в кабельних каналах. Також можливі й проміжні варіанти.

При використанні гвинтового кріплення струмоведучих проводів, вони скріплювалися до розетки пластинами, пов'язаними з'єднувальним гвинтом. Проте зараз все частіше можна зустріти розетку, не має гвинтового кріплення, коли кінці дроту вставляються в невеликий отвір, що розширюється в момент натискання на певну клавішу. Таке кріплення в даний час є самим надійним, проте його установка більш трудомістка.

Розташування розеток повністю віддається на ваш розсуд. Їх місце і висота від підлоги повинні бути такими, щоб вам було найбільш зручно їх використовувати. Єдина вимога, яку вам доведеться дотримуватися, відповідно до норм ПУЕ, полягає в тому, що відстань між вимикачами, розетками та іншими пристроями і газопроводами не повинно бути менше півметра.

Вимоги до розеток і вимикачів, що встановлюються у ванних кімнатах, більш суворі: їх можна встановити тільки із застосуванням УЗО(ПЗВ), що реагує на диференційний струм, що не перевищує 30 мА. А відстань між ними і дверним прорізом душової кабіни не може бути менше 0,6 метрів.

Розетки необхідно монтувати в спеціальні коробки, які мають спеціальні отвори для проводів. . Після того, як дроти заводяться в коробку, вони з'єднуються з клемами розетки, яка прикріплюється до стіни за допомогою регулювальних гвинтів. Заключним етапом монтажу є декоративна накладка. Вимикач встановлюється точно таким же чином.

Сьогодні на прилавках нерідко зустрічаються розетки з виштовхувачем або катапультою. Натискання на них призведе до автоматичного виштовхування вилки з розетки. Це вбереже вас від тих випадків, коли бажаючи витягти вилку з розетки, але не бажаючи дотягнутися до неї, ми смикаємо за провід, що може спровокувати удар струмом або коротке замикання. Катапульта допоможе вам витягти вилку, майже не торкаючись до пристрою.

Не потрібно економити на електроприладах, це вбереже вас від неприємних наслідків.