Україна завжди «славилася» швидким впровадженням нових технологій. Не уникнув такої долі і електромережний комплекс. Більше 40 років у розвинених країнах світу в розподільних лініях напруги 0,4 кВ застосовуються виключно самонесучі ізольовані проводи. В Україні активне впровадження даних технологій почалося з 2003 року, коли власні кабельні підприємства змогли освоїти якісний провід СІП за конкурентними цінами.

Що ж таке СІП?


Самонесучий ізольований провід: Багатожильний провід для повітряних ліній електропередачі, що містить ізольовані жили і несучий елемент, призначений для кріплення або підвіски проводу.

Нульова несуча жила: ізольована або неізольована струмопровідна жила з алюмінієвого сплаву, що виконує функцію несучого елемента і нульового робочого (N) провідника в проводах СІП.
Основна жила: Ізольована струмопровідна жила, призначена для виконання основної функції проводу СІП.
Допоміжна жила: Ізольована струмопровідна жила у складі багатожильного проводу для підключення кіл зовнішнього освітлення або контролю.
Ізоляція (робоча ізоляція): Електрична ізоляція струмопровідних жил самонесучого ізольованого проводу для повітряних ліній електропередачі на напругу до 0,6 / 1 кВ, що забезпечує нормальну роботу повітряних ліній електропередачі і захист від ураження електричним струмом.

Самонесуча система СІП являє собою 4 ізольовані алюмінієві жили. Механічна міцність і перетин всіх 4-х жив однакові. У систему можуть бути включені 1 або 2 додаткових ізольованих алюмінієвих провідника перерізом 16 або 25 мм2 в якості додаткових жив або жив для вуличного освітлення. При натягу лінії всі 4 жили несуть однакове навантаження.

Із зазначених визначень ми розуміємо, що самонесучий ізольований провід (СІП) на напругу 0,4 кВ є не що інше, як скручені в джгут проводи, серед яких обов'язково є фазні жили (струмопровідні), а також нейтраль, яка може бути як несучою жилою, так і не несучою (ідентичною до фазнихі).

 

Також вітчизняна кабельна промисловість виробляє проводи марки СІП1, СІП2 , СІП4, СІП5 на напругу 0,4 кВ. У чому ж принципова відмінність СІП 1, СІП 2, СІП 4,5. Відмінність дуже проста - конструктивне виконання:

 

СІП 1 - наявність неізольованої несучої жили
СІП 2 - наявність ізольованої несучої нейтралі
СІП 4,5 - без нульовою несучої жили
Тобто для кріплення проводів СІП1 і СІП2 використовується одна нейтральна жила, за яку і відбувається кріплення, а провід СІП4-5 кріпиться весь цілком (всі 4 жили). Базова конструкція проводу включає в себе три фазних жили і одну нейтральну жилу.

Застосування проводу СІП
Досить довгий час, впровадження сіп було проблемним питанням - новинка тяжко прбивалась не було інструменту, досвідчених фахівців, розробленої документації. Проте явні його переваги не могли не зрушити цей процес з місця, і зараз ми маємо вже перероблені для Ізольованих повітряних ліній розділ ПУЕ( Правил Улаштування Електроустановок), розробляються Державні Будівельні Норми.

 

Основними перевагами СІП є:

можливість спорудження лінії електропередач без вирубки просік.
можливість спільної підвіски на опорах з телефонною лінією.
можливість використання діючих опор та опор меншої висоти для нових ліній.
скорочення експлуатаційних витрат за рахунок виключення систематичної розчищення трас, заміни пошкоджених ізоляторів, скорочення обсягів аварійно-відновлювальних робіт.
безпека обслуговування - відсутність ризику ураження при торканні фазних проводів, що знаходяться під напругою.
можливість роботи під напругою, простота ремонтів.
практична неможливість короткого замикання між фазами і нульовим проводом або на землю.
менша вага і велика тривалість налипання снігу, підвищена надійність в зонах інтенсивного льодоутворення.
безпеку робіт поблизу ліній з СІП.
зниження спаду напруги внаслідок малого реактивного опору - 0,1 Ом / км (0,35 Ом / км - голий дріт).
можливість прокладки по фасадах будівель.
можливість спільної прокладки на одних опорах ПЛ з СІП до 1 кВ і ПЛ 6-10 кВ.