Прохідні вимикачі

Розглянемо ситуацію з освітленням довгого коридору. Зрозуміло, що лампочку або люстру можна повісити приблизно посередині, тут ніяких питань не виникає. Складніше йде справа з включенням цієї лампочки. Якщо поставити вимикач на початку або кінці коридору, то доведеться ходити в темряві з одного боку коридору, поки не доберетеся до іншої, де і стоїть жаданий вимикач. Якщо поставити звичайні вимикачі з двох сторін, то ви не зможете або включити світло, або його вимкнути. Ставити його посередині теж якось незручно. Ось для таких ситуацій і був придуманий прохідний вимикач освітлення, тобто для можливості незалежного включення / вимикання освітлення з різних місць приміщення. Конструктивно він відрізняється від звичайного наявністю 3-контактного механізму (а не 2-контактного) і більш складною схемою підключення до освітлювальної електромережі.

 

Область їх застосування виявилася досить широкою: сходові прольоти, спальні, коридори, дачні доріжки (освітлення доріжок на дачних ділянках) і т. д. Причому можна встановити практично будь-яку кількість таких вимикачів - воно буде дорівнювати кількості місць, з яких ви зможете управляти освітленням приміщення . Але розумно використовувати не більше трьох-чотирьох - ви ж не збираєтеся висвітлювати стадіон або злітно-посадочну смугу для літаків. Для невеликих приміщень у квартирі досить буде і пари таких вимикачів.

 

 

 

Як я вже зауважив вище, установка і розводка прохідних вимикачів освітлення кілька важкувато, але тим не менше цілком під силу практично будь-кому. Старий вимикач замініть на прохідній, додавши при цьому один електричний кабель до розподільної коробки, на іншому місці ймовірної установки вимикача доведеться встановити коробку і протягнути від неї три електричних кабеля до тієї ж розподільної коробки. У розподільній коробці зробіть з'єднання : вхідний провід одного вимикача під'єднується до фазного проводу (L), вхідний провід другого - до вільного контаку лампи розжарювання (люстри), інший контакт лампочки підключається до нульового проводу (N), інші два входи обох вимикачів з'єднуються попарно (перший контакт одного вимикача до першого контакту іншого і т. д.). При установці більшого числа прохідних вимикачів ускладнюється схема прокладки проводки, таке підключення і розведення бажано доручити кваліфікованому спеціалісту.

Якщо у вашій квартирі використовується сучасна проводка (з використанням проводу заземлення) - схема підключення та ж, різниця лише в наявності четвертого провода, який підключається до корпусу обох вимикачів і з'єднується заземлювальним провідником в розподільній коробці.