Встановлення генераторів в приватному будинку

Для початку потрібно визначитися, навіщо вам, власне, знадобився генератор. Якщо було вирішено використовувати його як постійне джерело електричної енергії, то слід звернути увагу на асортимент дизельних генераторів. Якщо ж автономне джерело живлення буде використовуватися тільки в аварійних ситуаціях (при відключенні електропостачання від мережі), то підійде і бензиновий.

 

Дизельні генератори вважаються більш надійними в експлуатації, але і коштують на порядок дорожче своїх бензинових побратимів. Не варто забувати і про те, що дизельне паливо дешевше бензину, та й витрата дизельного агрегату значно менша. Слід також відзначити що генератори, що працюють на бензині, є більш пожежонебезпечними. Так що перш ніж зупинитися на одному з цих рішень необхідно зважити всі «за» і «проти».

 

Тепер, коли ви визначилися з видом палива вашого майбутнього генератора, прийшла пора подумати про навантаження, які незабаром ляжуть на його залізні плечі. Тут слід зайнятися арифметикою. Запишіть на аркуш паперу всі електричні пристрої, розташовані на вашій дачі, чи будинку. Це можуть бути різні електроінструменти, чайник, телевізор, обігрівач і т. п. Не забудьте зазначити в списку вашого обладнання також електричне освітлення.

 

Коли всі споживачі електроенергії зведені в чіткий список, необхідно підписати навпроти кожного пристрою відповідну йому споживану потужність. Зазвичай значення номінальної потужності написано в паспортних даних або на корпусі самого пристрою. Якщо паспорт не зберігся і на самому споживачі електроенергії потужність не вказана, можна дізнатися приблизні значення, скориставшись Інтернетом.

 

В результаті цієї простої процедури ви отримуєте наочну таблицю навантажень вашого будинку. Далі необхідно провести розрахунок сумарного навантаження.. Вибираючи генератор, пам'ятайте, що його потужність повинна бути вище розрахованої сумарної потужності. Не забувайте також про можливість електромонтажу нового електрообладнання в майбутньому.

 

Ще одна дуже важлива характеристика генератора - кількість фаз. Якщо у вас немає трифазних споживачів електроенергії, то вам однозначно потрібен однофазний генератор. Трифазну електростанцію, звичайно, можна використовувати для живлення однофазних приймачів, якщо підключати їх на різні фази. Але при такому методі підключення, потрібно невпинно стежити за тим, щоб навантаження на всіх трьох фазах була приблизно однаковою. В іншому випадку відбувається так званий «перекос фаз» і генератор може вийти з ладу. Таким чином, для будинку найбільш доцільно обрати однофазний генератор.

 

Тепер поговоримо про будову генератора. Залежно від принципу роботи генератора можуть змінюватись і його характеристики. В даний час поширені синхронні, асинхронні, інверторні і перманентні генератори.

Синхронні машини виробляють якісний струм і споживають при цьому невелику кількість палива. Вони не бояться короткочасних перевантажень, однак через повітряне охолодження, що використовується в цих агрегатах, вони мало захищені від забруднення пилом, що знаходиться в повітрі.

А ось при роботі асинхронної електростанції перевантаження неприпустимі, тому, якщо ви плануєте живити електродвигуни, то вибирати генератор потрібно з триразовим запасом потужності. Зате ці агрегати менше схильні до зносу і, при відповідних умовах експлуатації, можуть служити довгі роки.

 

Інверторні генератори зазвичай розраховані на невеликі потужності і працюють на бензині. Вважається, що ці машини мають найкращі вихідні характеристики. Перманентні агрегати також виробляють невелику потужність і підходять для живлення невеликого кількості приймачів електричної енергії.

 

Однією з проблем при використанні генератора є шум. Різні моделі характеризуються різним рівнем шуму. Вважається, що бензинові генератори працюють тихіше дизельних. В принципі, проблема шуму в умовах приватного будинку, може бути вирішена шляхом установки генератора подалі від свого житла і сусідів.

 

В даний час придбати генератор може кожен. Однак не всі власники дачних ділянок чи будинків знають, як самостійно виконати підключення генератора, не порушивши при цьому правил улаштування електроустановок. У першу чергу необхідно придбати реверсивний рубильник. Це пристрій являє собою трипозиційний перемикач, який призначений для комутації основного та аварійного джерел електропостачання.

Реверсивні рубильники відрізняються один від одного по номінальному струму, напрузі і кількості полюсів. Для того щоб правильно вибрати цей пристрій, необхідно знати параметри мережі, в якій воно буде встановлено. Напруга рубильника повинно бути не менше 220 В, і мати як мінімум два полюси, а номінальний струм обчислюється виходячи з потужності устаткування, що буде живитись від мережі генератора

 

Реверсивний рубильник слід встановити в силовий щит, попередньо знеструмивши його, тим самим убезпечивши себе від ураження електричним струмом. Коли всі заходи електробезпеки дотримані, можна приступати до установки та підключення рубильника в силовий щит. Зверніть особливу увагу на те, що рубильник слід підключати після приладу обліку електроенергії, для того щоб не платити за електроенергію, яку виробив ваш власний генератор.

Після завершення всіх електромонтажних робіт по установці рубильника, перевірте ще раз правильність його підключення і переходите до пробного пуску. Для здійснення першого запуску вимкніть усі групові лінії, переведіть встановлений вами рубильник у положення «0» і зробіть запуск генератора. Потім перекладіть рубильник в положення «2» і по черзі включайте групові лінії споживачів. Якщо електропостачання споживачів відновилося, значить, ви все зробили правильно. Переключення на режим живлення від мережі відбувається за тією ж схемою у зворотному порядку:

 

1) Відключаємо групові лінії споживачів
2) Переводимо рубильник в «0» становище (нейтральне)
3) Зупиняємо генератор
4) Перекладаємо рубильник в «1» положення (живлення від мережі)
5) Включаємо групові лінії споживачів

 

Необхідно передбачити в будинку систему аварійного освітлення. Для цього потрібно встановити світильники з акумуляторами. З такими світильниками вам навряд чи доведеться копатися в щитку із затиснутим в зубах ліхтариком в разі чергового відключення електропостачання.

Сподіваємося, що тепер ви можете самостійно підключити аварійний джерело електроенергії , а також здійснювати перемикання між мережею і генератором вручну.