У міських умовах напруга в мережі в основному стабільно 220 ... 230 Вольт. ДСТУ допускає відхилення рівня напруги від 220 В на 5%, і дійсно, напруга в 230 В не небезпечно для домашньої техніки, а при 210 В просто трохи тьмяніше будуть світити лампочки в люстрі. Проте з різних причин в мережі постійно трапляються коливання напруги - провали чи підвищення напруги.

Провали напруги - це короткочасне «просідання» напруги на 15-20 або більше відсотків від номіналу на декілька десятих доль секунди.

Провали напруги провокують споживачі енергії, коли одночасно включають в мережу такі прилади, як обігрівачі, мікрохвильові печі, електрочайники та пральні машини. Такий перепад напруги відстежується по яскравості ламп розжарювання. При цьому у момент включення, наприклад, електрочайника, світло короткочасно меркне.

Підвищення напруги - це ситуація симетрична провалу. Спостерігається різке збільшення напруги в розетках. Провокується відключенням тих же самих потужних споживачів.

Описані перепади напруги трапляються в мережах, що працюють в штатних режимах і, як правило, не призводять до фатальних наслідків. Але бувають і неприємності гірше - наприклад, така як стрибок напруги (перенапруги).

Перенапруга - це ситуація, при якій напруга миттєво зростає до 260 В і вище. Практично ВСЯ побутова техніка, включена в момент "стрибка" напруги в електромережу, виходить з ладу. І при цьому підвищується ймовірність виникнення пожежі.

У мікрохвильовій печі, телевізорі, відеомагнітофони, наприклад, згорає імпульсний блок живлення - з вигляду маленький пристрій, але при ремонті стоїть аж ніяк немаленьких грошей. В середньому ремонт побутової техніки обходиться в 200-500 гривень за кожну одиницю, і це при хорошому збігу обставин (коли техніку ще можна відремонтувати).

Менше піддаються впливу перенапруги холодильники і пральні машини. Втім, іноді горять і вони. Якщо в результаті перенапруги згорів холодильник, в гіршому випадку доведеться міняти мотор і закачувати новий фреон, в кращому - вентилятор, термодатчик і таймер.

Вартість повного відновлення холодильника коливається в районі 2-3 тис. грн. Вартість ремонту пральних машин (у них, як правило, згорає блок управління або мотор) починається від 400 грн. і може досягати 700-1000 грн.

Причин стрибків напруги теоретично може бути багато. Адже від електростанції до кінцевого споживача (телевізора або комп'ютера) електроенергія проходить через безліч ділянок ..

У теорії на кожній з цих ділянок можливий збій. Причиною може стати що завгодно:

перевантаження електричної мережі (з кожним роком енергоємність житла неухильно зростає);
несприятливі погодні умови, там, де живлення зроблено повітряною лінією (вітер, що звалив дерево- основна причина обриву нульових проводів);
короткі замикання в електричній мережі;
поганий контакт в місцях з'єднання нульових провідників;
крадіжка кольорового металу (проводів);
стара, неякісна електропроводка внутрішньобудинкової мережі;
помилки обслуговуючого персоналу.
До того ж не варто заперечувати, що винуватцем перенапруги, наприклад на майданчику з трьох-чотирьох квартир, може виявитися мешканець, що самовільно регулює "гвинтики" і "шпунтики" в поверховому щитку.

Прорахувати наперед, коли відбудеться перенапруги і відключити перед цим всі свої електроприлади НЕМОЖЛИВО!

В даний час існують різні пристрої для захисту побутової, аудіо-, відео-, комп'ютерної техніки від перенапруги.

Розглянемо деякі з них:

1. Реле контролю напруги

Принцип дії даного пристрою простий - воно "відстежує" напругу в мережі і при виході його за допустимі межі відключає споживачі від мережі. Тим самим, заступаючи шлях підвищій напрузі до Ваших дорогих побутових приладів. А при поверненні напруги живлення в норму автоматично підключає споживачі до мережі з затримкою часу, необхідною для проведення аналізу стану мережі.

2. Мережевий фільтр

У робочому режимі він виконує дві функції - відсікає високовольтні сплески і фільтрує високочастотний шум, а в разі аварії і перенапруги зможе відключити включену в нього техніку.

3. Обмежувач перенапруги

Це автоматичний вимикач із захистом від перевищення і «стрибків» мережевої напруги.

Вимикач такого типу я встановив у себе в щитку. Протягом року, після установки цього ообмежувача перенапруги, воно відпрацювало близько 9 разів!

Уявіть самі, у що це могло б вилитися у фінансовому вираженні. Втім, можливо, вам пощастило більше і електромережа вашого будинку більш стабільна.